An annual competition open to all NZ Ayrshire New Zealand Members.

The Alltech All New Zealand Photo Competitions is one of our most successful competition, we encourage all members to get out and take your photos over the coming weeks. Our very generous sponsors, Alltech, provide a $350 voucher and goody bag for the winner in each class, and the class winners will also receive a certificate and photo of their winning entry.

2020 Alltech Photo Competition Results

Over the next few days we will be releasing the Alltech Photo Competition results. Check back regularly for the winners below.

Congratulations to all members who entered the competition this year. We’re gutted these awards can’t be presented at our Annual Conference on behalf of Ayrshire New Zealand, but all awards have been sent to your local club to be presented. Make sure you attend your next club meeting.

CLASS 1 (2 Year Olds)

Final Placing Breeder/Owner Animal Name Letter
1st G & L Kelly Imaginayr TSB Lacey A
2nd Brookview Genetics, V & S Steiner Brookview Secret Sal L
3rd Brookview Genetics, V & S Steiner Kiteroa Cream Pradette ET K
4th P & H Baxter Shardville SV Tiffany E
5th Landell Holdings Ltd, L Willians & K Fitzgerald Landell Triclo Q T S2A H
6th DB & PS Fullerton Kiteroa Bo Peppernajump C

CLASS 2 (3 Year Olds)

Final Placing Breeder/Owner Animal Name Letter
1st G & K Peters Rock View Tos Li’l ET B
2nd Brookview Genetics, V & S Steiner Brookview Sassy Vick E
3rd G Leech Aotearoa TSB Bella ET C
4th Landell Holdings Ltd, L Willians & K Fitzgerald Kiteroa Bonny Grand Day D
5th Maipo Ltd, J Lepper & V Romagnoli Pekatahi Emma One A

CLASS 3 (4 & 5 Year Olds)

Final Placing Breeder/Owner Animal Name Letter
1st P & H Baxter Shardville Burs Flo S3A F
2nd J Baxter Stenvale Sweet Sheri ET C
3rd J Baxter Stenvale BJ Groovy D
4th P & H Baxter Shardville Black Star S3A E
5th Sunshine Ayrshires, B & N Lawson Sunshine Burdettes Dale K
6th S Leech Atlantic Dream Pandora ET B

CLASS 4 (6 Years and Older)

Final Placing Breeder/Owner Animal Name Letter
1st Topline Genetics, M & O Robinson Pukekaraka Secret Avril F
2nd Brookview Genetics, V & S Steiner Brookview Dist Spirito H
3rd Brookview Genetics, V & S Steiner Brookview Napes Huron I
4th P & H Baxter Shardville Popstar S2A D
5th P & H Baxter Shardville Frost ET S2A E
6th P & H Baxter Shardville Burs Ice S3A B

CLASS 5 (Ayrshire Herd Scene)

Final Placing Breeder/Owner Animal Name Letter
1st 0 P McFall M
2nd 0 R & D Morton O
3rd 0 R Flett E
4th 0 R Flett D
5th 0 P McFall N
6th 0 R Flett G

CLASS 6 (Yearling Heifer)

Final Placing Breeder/Owner Animal Name Letter
1st Z Botha Aotearoa Pars Macey D
2nd D & R Simons Premier Gentle Sheba A
3rd G Travers Kiri Vale Gbear Del E
4th Maipo Ltd, J Lepper & V Romagnoli Maipo Jacks Laureen C
5th Maipo Ltd, J Lepper & V Romagnoli Maipo Jacks Babe B



CLASS 7 (Heifer Calf)

Final Placing Breeder/Owner Animal Name Letter
1st Heavenly Moos Ltd, K Gread Heavenly Kings Marlie F
2nd Renae Flett Larkspur Rockstar Cameo E
3rd D & R Simons Kiteroa Bonny Greatfun B
4th Heavenly Moos Ltd, K Gread Aotearoa Whambam April G
5th D & R Simons Premier LJ Emanuel A
6th Sunshine Ayrshires, B & N Lawson Sunshine CD Rainie J

CLASS 8 (Individual Unhaltered Inmilk)

Final Placing Breeder/Owner Animal Name Letter
1st Topline Genetics, M & O Robinson Pukekaraka Secret Avril L
2nd Brookview Genetics, V & S Steiner Brookview Spitz Flame V
3rd G Travers Pa Hill Rata Jennilee O
4th Sunshine Ayrshires, B & N Lawson Sunshine Burdettes Dale W
5th Brookview Genetics, V & S Steiner Brookview Beer Secrecy T
6th K Fitzgerald, S Donald, D Malcolm Valendale Caf Orange Q

CLASS 9 (Individual Unhaltered Young Stock)

Final Placing Breeder/Owner Animal Name Letter
1st Brookview Genetics, V & S Steiner Brookview Adds Spark R
2nd C Davies Inca Tuxedo Serenta O
3rd S Leech Aotearoa Whambam Saph K
4th Sunshine Ayrshires, B & N Lawson Sunshine CD Prize S
5th Maipo Ltd, J Lepper & V Romagnoli Maipo Spark Bridgette F
6th C Davies Inca Bigtime Seren P