3YO Regional Results – Ayrshire On Farm Challenge 2020/21

Below are the Regional results for the 3 Year Old class in the 2020/21 Ayrshire On Farm Challenge. Congratulations to all those who have placed. 

Overall National Age Group winners will be announced and presented at the Ayrshire New Zealand AGM in June.

More results can be found here:
2 Year Old – https://ayrshire.org.nz/2yo-2020/
3 Year Old - https://ayrshire.org.nz/3yo-2020/
4 & 5 Year Olds - https://ayrshire.org.nz/4yo-2020/
6 to 8 Year Olds - https://ayrshire.org.nz/6yo-2020/
Veteran Cow 9+ Years - https://ayrshire.org.nz/9yo-2020/

3 year old

Ward 1

1st - Lodore Rods Siggs ET - Lodore Farms Ltd (R & J Hutchings)
2nd - Kauri Tossik Day S2A - BA & CA Hutchings
3rd - Thornton Park 17-8 S3A - Keripapa Farms Ltd (M & S Booth)
4th - Rosebloom Alfie Becky - O Travers

Ward 2

1st - Pukekaraka Gentle Fiona - Tony & Serina Jenkins
2nd - Carmelglen G-King Harmo - A & Z Thomson
3rd - Carmelglen Prez Tan Bella - A & Z Thomson
4th - Rosemoor Eds Valerie - R & D Hancock

Ward 3

1st - Kiteroa Cream Bubbette ET - Kiteroa Ayrshires (Z Kite)
2nd - Kiteroa Cream Burdette ET - Kiteroa Ayrshires (Z Kite)
3rd - Premier G Man Cindy S2A - Premier Cattle Co Ltd (D & C Hayward)
4th - Kiteroa Bo Peppernajump - DB & PP Fullerton & Karl Munden

Ward 4

1st - Stenvale Burs Cheryl - J Baxter
2nd - Brookview Stein Lagoon - Gabby Steiner
3rd - Harvest Frosty Valare - D & F Feek
4th - Brookview Jerrie Spark - Brookview Genetics (V & S Steiner)

Ward 5

1st - Sentinal Pretty SBG Lacey - Sentinal Farms Ltd (D & K Perrett)
2nd - Sentinal Pretty PCB Ally - Sentinal Farms Ltd (D & K Perrett)
3rd - Snowline Bur Shona - Brimar Trust (B & M McDonald)
4th - Sanrosa Royal 17-50 - G & J Glentworth

Ward 6

1st - Larkspur Napes Licorice - Fusion Genetics (R & A Baker)
2nd - Rangeview Opt Kirst - Rangeview Farming Ltd (G & T Emslie)
3rd - Broadlea AV Gem - Arran Trust (S Donald)
4th - Brookview Vics Snow - Fusion Genetics (R & A Baker)

Ward 8

1st - Lakeside Real Lizz - Lakeside Ayrshire (A & C Legg)
2nd - Glenmore Q Molly - Glenmore Farm (D & A, C & T Green)
3rd - Glenalla Rockstar Rosa - Glenalla Farm Ltd (P & A, M Gilbert)
4th - Broadlea Burs Princess - Cheryl Ford

Ward 9

1st - Anglo Berk Ramada - Port Molyneux Dairies Ltd (T & K Button)
2nd - Ingleside Proud Mary S2A - Ingleside Ltd (R & D Morton)
3rd - Glenmore Q Maddie - CNRAYR Ltd (M Livingstone)
4th - Inglecorner Rege Mandy - CNRAYR Ltd (M Livingstone)

Leave a Comment