4&5 YO Regional Results – Ayrshire On Farm Challenge 2020/21

Below are the Regional results for the 4 & 5 Year Old class in the 2020/21 Ayrshire On Farm Challenge. Congratulations to all those who have placed. 

Overall National Age Group winners will be announced and presented at the Ayrshire New Zealand AGM in June.

More results can be found here:
2 Year Old – https://ayrshire.org.nz/2yo-2020/
3 Year Old - https://ayrshire.org.nz/3yo-2020/
4 & 5 Year Olds - https://ayrshire.org.nz/4yo-2020/
6 to 8 Year Olds - https://ayrshire.org.nz/6yo-2020/
Veteran Cow 9+ Years - https://ayrshire.org.nz/9yo-2020/

4 & 5 year olds

Ward 1

1st - Lodore Blake Polly - Lodore Farms Ltd (R & J Hutchings)
2nd - Kauri WR Cetam - BA & CA Hutchings
3rd - Lodore Hugs Nelly - Lodore Farms Ltd (R & J Hutchings)
4th - Thornton Park Decaf Calm - Keripapa Farms Ltd (M & S Booth)

Ward 2

1st - Montrose TSB Eleonora - A McPike
2nd - Carmelglen Bur Tamara - R & D Hancock
3rd - Carmelglen Gun Junie - A & Z Thomson
4th - Pukekaraka Bdete Pearl - Tony & Serina Jenkins

Ward 3

1st - Kiteroa Cream Peyton ET - Kiteroa Ayrshires (Z Kite)
2nd - Kiteroa Bonny Stargazer - Kiteroa Ayrshires (Z Kite)
3rd - Ferdon 15-85 - Ferdon Genetics (W & M Ferguson)
4th - Premier Oblique Celin S2A - Premier Cattle Co Ltd (D & C Hayward)

Ward 4

1st - Brookview Free Jewel - Brookview Genetics (V & S Steiner)
2nd - Brookview Irishmore Beer - Gabby Steiner
3rd - Shardville Burs Flo S3A - J Baxter
4th - Atlantic TSB Virlette - Leech Family

Ward 5

1st - Rockview Tos Li'l ET - G & K Peters
2nd - Sentinal Hot PTB Magic - Sentinal Farms Ltd (D & K Perrett)
3rd - Peak View Burdettes Memo - Brimar Trust (B & M McDonald)
4th - Sentinal Zillys PTB Peppa - Sentinal Farms Ltd (D & K Perrett)

Ward 6

1st - Arran Pondo Lonhro - Arran Trust (S Donald)
2nd - Arran 15-22 - J &M Vaughan & S Donald P/S
3rd - Larkspur Dream Paige - Fusion Genetics (R & A Baker)
4th - Rangeview Rums Vera - Rangeview Farming Ltd (G & T Emslie)

Ward 8

1st - Glenalla Thorn Hettie - Glenalla Farm Ltd (P & A, M Gilbert)
2nd - Lakeside 16-4 - Lakeside Ayrshire (A & C Legg)
3rd - Glenmore R B Sally - Glenmore Farm (D & A, C & T Green)
4th - Musica 16-11 S3A - Ackermann Ltd

Ward 9

1st - Inglecorner Burr Bailey - CNRAYR Ltd (M Livingstone)
2nd - Inglecorner Real Violet - CNRAYR Ltd (M Livingstone)
3rd - Ingleside Neva's Bet - Ingleside Ltd (R & D Morton)
4th - Cargillglen High Diane - Cargillglen Family Trust (M McIntosh)

Leave a Comment