6 to 8 YO Regional Results – Ayrshire On Farm Challenge 2020/21

Below are the Regional results for the 6 to 8 Year Old class in the 2020/21 Ayrshire On Farm Challenge. Congratulations to all those who have placed. 

Overall National Age Group winners will be announced and presented at the Ayrshire New Zealand AGM in June.

More results can be found here:
2 Year Old – https://ayrshire.org.nz/2yo-2020/
3 Year Old - https://ayrshire.org.nz/3yo-2020/
4 & 5 Year Olds - https://ayrshire.org.nz/4yo-2020/
6 to 8 Year Olds - https://ayrshire.org.nz/6yo-2020/
Veteran Cow 9+ Years - https://ayrshire.org.nz/9yo-2020/

 

6 to 8 year olds

Ward 1

1st - Kauri T Kasio ET - BA & CA Hutchings
2nd - Thornton Park 14-86 - Keripapa Farms Ltd (M & S Booth)
3rd - Kiteroa Bo Peppermary - Keripapa Farms Ltd (M & S Booth)
4th - Pa Hill Salt Jennilee - G Travers

Ward 2

1st - Carmeglen Beletta - A & Z Thomson
2nd - Wentworth Burr Belle - C Walmsley Ltd
3rd - Brookview Feek Surprise - Karen Feek
4th - Montrose Whams Jolie - A McPike

Ward 3

1st - Kiteroa BonnyStarlight ET - Kiteroa Ayrshires (Z Kite)
2nd - Pukekaraka Secret Avril - Topline Genetics (M & O Robinson)
3rd - Ferdon Trident Gloss - Ferdon Genetics (W & M Ferguson)
4th - Sanrosa Queen 14-237 ET - Topline Genetics (M & O Robinson)

Ward 4

1st - Brookview Dist Jerican ET - Gabby Steiner
2nd - Brookview Dist Spirito - Brookview Genetics (V & S Steiner)
3rd - Stenvale Sweet Sheri ET - J Baxter
4th - Brookview Beer Secrecy - Brookview Genetics (V & S Steiner)

Ward 5

1st - Sanrosa Harts 13-211 - G & J Glentworth
2nd - Sentinal Bluebell - Sentinal Farms Ltd (D & K Perrett)
3rd - Raigmore Queen 12-57 - G & J Glentworth
4th - Sentinal Snowie - Sentinal Farms Ltd (D & K Perrett)

Ward 6

1st - Rangeview Geo Elsa - Rangeview Farming Ltd (G & T Emslie)
2nd - Arran Nexus Hetty - J & M Vaughan & S Donald P/S
3rd - Rangeview Legends Raye - Rangeview Farming Ltd (G & T Emslie)
4th - Pukekaraka Dream Dazzle - Fusion Genetics (R & A Baker)

Ward 8

1st - Pukekaraka Elle Delila - Glenalla Farm Ltd (P & A, M Gilbert)
2nd - Glenmore Dream Star - Glenmore Farm (D & A, C & T Green)
3rd - Lakeside 14-94 - Lakeside Ayrshire (A & C Legg)
4th - Glenmore 14-187 - Brookton Farm (D & A, C & T Green)

Ward 9

1st - Inglecorner Kates Violet - CNRAYR Ltd (M Livingstone)
2nd - Anglo Burdette Queenie - Port Molyneux Dairies Ltd (T & K Button)
3rd - Glenkylie 14-4 S3A - Trinity Farm Holdings (A & R, C Stevenson)
4th - Inglecorner Gunn Yeahar - CNRAYR Ltd (M Livingstone)
 

Leave a Comment