Veteran Cow 9+ years Regional Results – Ayrshire On Farm Challenge 2020/21

9 Years and Older

Below are the Regional results for the Veteran Cow 9+ Years class in the 2020/21 Ayrshire On Farm Challenge. Congratulations to all those who have placed. 

Overall National Age Group winners will be announced and presented at the Ayrshire New Zealand AGM in June.

More results can be found here:
2 Year Old – https://ayrshire.org.nz/2yo-2020/
3 Year Old - https://ayrshire.org.nz/3yo-2020/
4 & 5 Year Olds - https://ayrshire.org.nz/4yo-2020/
6 to 8 Year Olds - https://ayrshire.org.nz/6yo-2020/
Veteran Cow 9+ Years - https://ayrshire.org.nz/9yo-2020/

 

Ward 1

1st - Lodore Utu Polly - Lodore Farms Ltd (R & J Hutchings)
2nd - Kiri Vale Blaze Desmay - G Travers
3rd - Kauri CT 10-27 - BA & CA Hutchings
4th - Pa Hill Brody Eliza ET - G Travers

Ward 2

1st - Carmelglen Temira - A McPike
2nd - Carmelglen P.Royal Bella - A & Z Thomson
3rd - Rosemoor Eds Michigan - R & D Hancock

Ward 3

1st - Ferdon Trident Lady ET - Ferdon Genetics (W & M Ferguson)
2nd - Kiteroa Bo Pepperflavour - Kiteroa Ayrshires (Z Kite)
3rd - Kiteroa Dinastar - Kiteroa Ayrshires (Z Kite)

Ward 4

1st - Brookview Napes Huron - Gabby Steiner
2nd - Brookview Po Sakkarah - Brookview Genetics (V & S Steiner)

3rd - Brookview Secret On Par ET - Brookview Genetics (V & S Steiner)

4th - Brookview Lots Sarsha – Gabby Steiner

Ward 5

1st - Sentinal Belina - Sentinal Farms Ltd (D & K Perrett)
2nd - Sanrosa Della 09-196 - G & J Glentworth
3rd - Balmaine Matea Rhaela S3A - Waitower Farms Ltd (B & R Stachurski)

Ward 6

1st - Arran Admiral Gracie - Arran Trust (S Donald)
2nd - Rangeview Cream Chimes - Rangeview Farming Ltd (G & T Emslie)
3rd - Wakefield CT Asti - Renae Flett
4th - Arran Phils Cassatta – Arran Trust (S Donald)

Ward 8

1st - Lakeside Lovely Mag - Lakeside Ayrshire (A & C Legg)
2nd - Musica 11-20 - Ackermann Ltd

Ward 9

1st - Sentinal Pretty Sydney - CNRAYR Ltd (M Livingstone)
2nd - Inglecorner Milky Miss - CNRAYR Ltd (M Livingstone)

Leave a Comment