February 2, 2024

Horowhenua AP & I Show

General Notices

Ayrshires – In Milk

Starting Time: 9:00am
Stewards: Mike Candy & Violet Hudson
Judge: Brian McDonald

Cow In-Milk 7 Years & Over

1st: Larkspur Burdette Latte – George Schulz

2nd: Larkspur Rockstar Babe – George Schulz

3rd: Pukekaraka 14-67 – George Schulz

Cow In-Milk 5 & 6 years

1st: Pukekaraka Distinct Memo – D & R Simons

2nd: Larkspur AA Cracker – George Schulz

Cow In-Milk 4 Years

1st: Landell Grovalot Cookie – Aislin Farms

2nd: Balmaine QB Stella Artois – Stachurski Family

Heifer 3 Years In-Milk

1st: Sunshine TSB Popcorn – RJ & NJ Lawson

2nd: Lakeview Bigtime Penelope – Charlie Kelsen

3rd: Arran Vitality Maddison – Aislin Farms

4th: Balmaine Para Ruru – Stachurski Family

5th: Rockview Tuxedo Annabel – George Schulz

Heifer 2 Years In-Milk

1st: Mossy TSB Sheba-ET – D & R Simons

2nd: Balmaine RTS Famous – Stachurski Family

3rd: Balmaine RTS Persaude – Stachurski Family

4th: Ohau Big Time Cherry Red – George Schulz

Cow In-Milk (Bred by Exhibitor)

1st: Mossy TSB Sheba-ET – D & R Simons

2nd: Sunshine TSB Popcorn – RJ & NJ Lawson

3rd: Landell Grovalot Cookie – Aislin Farms

4th: Arran Vitality Maddison – Aislin Farms

5th: Balmaine Para Ruru – Stachurski Farms

6th: Balmaine RTS Famous – Stachurski Family

Best Uddered Cow

1st: Pukekaraka Distinct Memo – D & R Simons

2nd: Sunshine TSB Popcorn – RJ & NL Lawson

3rd: Landell Grovalot Cookie – Aislin Farm

4th: Lakeview Bigtime Penelope – Charlie Kelsen

5th: Arran Vitality Maddison – Aislin Farms

6th: Larkspur Burdette Latte – George Schulz

CHAMPION COW

Pukekaraka Distinct Memo – D & R Simons

RESERVE CHAMPION AYRSHIRE COW

Mossy TSB Sheba – ET – D & R Simons


Ayrshires – Dry Stock – Sunday 21st

Starting Time: 9:00am

Yearling Heifer

1st: Sunshine Tuxedos Gin – RJ & NJ Lawson

2nd: Sunshine Tux Ole Ole Ole – RJ & NJ Lawson

3rd: Mossy AA Great Alice – D & R Simons

Heifer Calf

1st: Larkspur AA Casha – Panorama Genetics

2nd: Sunshine Dollar A Lai – RJ& NJ LAwson

3rd: Sentinal Sweet Ms Lean – Shayla Renshaw

4th: Sunshine Dollar Dale – RJ & NJ Lawson

JUNIOR FEMALE CHAMPION

Sunshine Tuxedos Gin – RJ & NJ Lawson

JUNIOR FEMALE RESERVE CHAMPION

Sunshine TTux Ole Ole Ole – RJ & NJ Lawson


Gallery

Champion Ayrshire Cow
First place Ayrshire 5 & 6 years in milk
Fourth place All Breeds
First place Ayrshire Best Udder
Third place All Breeds Best Udder

Pukekeraka Distinct Memo, D & R Simons

First place Ayrshire Cow 7 years in milk
Fourth place All Breeds

Larkspur Burdette Latte, George Schultz

First place Ayrshire Cow 4 years in milk
Second place All Breeds

Landell Grovalot Cookie, Aislin Farms

First place Ayrshire Heifer 3 years in milk
Second place All Breeds

Sunshine TSB Popcorn, R & N Lawson

First Place Ayrshire Heifer 2 years in milk
First place All Breeds
Reserve Champion Cow

Mossy TSB Sheba ET, D & R Simons

First place All Breeds yearling heifer
Supreme All Breeds Junior Champion
Ayrshire Junior Champion
First place Ayrshire Yearling Heifer

Sunshine Tuxedos Gin, R & N Lawson

Fourth place All Breeds heifer calf
First place Ayrshire heifer calf

Larkspur AA Casha, Panorama Genetics

Back to News
Scroll to Top