December 4, 2023

North Island Championships

Showing

Rotorua 2 December 2023

Judge: Brian Hutchings


Senior Yearling Heifer

  1. Hollipork Player Jolie – Hollipork Ayrshires
  2. Simplee Smashin Flame – Brookview Genetics
  3. Heavenly Rubi Jube – Heavenly Moos Ltd

Junior Yearling Heifer

  1. Shardville Pars Pop ET S3A – Jamie Baxter
  2. Shardville Tarz Ice – Jamie Baxter
  3. Aotearoa Bigtime Sinnamon – Leech Family

Autumn Born Heifer Calf

  1. Larkspur Alfies Chipotle – Powell Family

Senior Heifer Calf

  1. Radly BT Gold Rush ET – Powell Family
  2. Riverdale Bigtime Holly – Daphine Leech
  3. Stenvale Burs Star ET – Jamie Baxter

Junior Heifer Calf

  1. Aotearoa Secret Queenas – Leech Family
  2. Radly BT Gold Crunch ET – Powell Family
  3. Raetea Amarula Candy – Raetea Holsteins

JUNIOR CHAMPION                                       

Shardville Pars Pop ET S3A – Jamie Baxter


RESERVE JUNIOR CHAMPION                     

Hollipork Player Jolie – Hollipork Ayrshires


Two Years Old

  1. Brookview Big Chianti – Brookview Genetics

Three Years Old

  1. Brookview Big Flame – Brookview Genetics
  2. Brookview Clever Cherini – Brookview Genetics

INTERMEDIATE CHAMPION                     

Brookview Big Flame – Brookview Genetics


RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION                     

Brookview Clever Cherini – Brookview Genetics


Four & Five Years Old

  1. Brookview Vinces Honda – Brookview Genetics
  2. Stenvale Burs Gem ET – Jamie Baxter
  3. Aotearoa Pars Macey – Zoe Botha

Six Years & Over

  1. Brookview Beer Secrecy – Brookview Genetics
  2. Aotearoa Modern Viola – Leech Family
  3. Brookview Marcs Sasha – Brookview Genetics

BEST UDDERED COW                                     

Stenvale Burs Gem ET – Jamie Baxter


NORTH ISLAND CHAMPION COW             

Brookview Vinces Honda – Brookview Genetics


NORTH ISLAND RESERVE SENIOR CHAMPION COW           

Stenvale Burs Gem ET


SENIOR CHAMPION COW                            

Brookview Vinces Honda – Brookview Genetics


RESERVE SENIOR CHAMPION COW          

Stenvale Burs Gem ET


Greenlane Trophy (Junior Young Handlers)

  1. Zoe Kite
  2. Xavier Gread

Fredrickson Trophy (Senior Young Handlers)

  1. Zoe Botha
  2. Gabrielle Steiner
  3. Jacoba Gread

All Breeds

Aotearoa Modern Viola – Leech Family                   

1st place Dairy Cow; Senior All Breeds Champion; Supreme In Milk Champion


Larkspur Alfies Chipotle – Powell Family                 

3rd place Yearling Heifer


Shardville Pars Pop ET – Jamie Baxter                      

4th place Yearling Heifer


Radly BT Gold Rush ET – Powell Family                   

1st place Heifer Calf; Junior All Breeds Champion


Back to News
Scroll to Top