TEAM & A M SCOTT – AYRSHIRE ON FARM CHALLENGE 2021/22

Below are the Regional results for the Team class and the A M Scott class in the 2021/22 Ayrshire On Farm Challenge. Congratulations to all those who have placed.

Regional Results will be released nightly over the week

More results can be found here:

2 Year Old – https://ayrshire.org.nz/2yo-regional-results-ayrshire-on-farm-challenge-2021-22/

3 Year Old – https://ayrshire.org.nz/3yo-regional-results-ayrshire-on-farm-challenge-2021-22/

4&5 Year Old – https://ayrshire.org.nz/4&5yo-regional-results-ayrshire-on-farm-challenge-2021-22/

6,7 & 8 Year Old – https://ayrshire.org.nz/5yo-regional-results-ayrshire-on-farm-challenge-2021-22/

Veteran Cow 9+ Years – https://ayrshire.org.nz/veteran-cow-9yrs-ayrshire-on-farm-challenge-2021-22

Team & A M Scott – https://ayrshire.org.nz/team-a-m-scott-ayrshire-on-farm-challenge-2021-22/

 

TEAM

Ward 1

1st – Lodore Farm Ltd – R & J Hutchings
2nd – G J Travers

 

Ward 2

1st – Andali Dairies Ltd – A McPike & A Garshaw
2nd – Carmel Glen Ltd – A & Z Thomson

 

Ward 3

1st – Kiteroa Ayrshires – Z Kite

 

Ward 4

1st – J Baxter
2nd – Brookview Genetics – V & S Steiner
3rd – G Steiner

 

Ward 5

1st – Langlands Farm Ltd – C &  K Bourke
2nd – Hardcase Family Trust – D Gordon

 

Ward 6

 

Ward 8

 

Ward 9

1st – CNRAYR Ltd – M Livingstone
2nd – Glenkylie Dairy Farm – R & A Stevenson
3rd – Port Molyneux Dairies Ltd – T & K Button

 

 

A M SCOTT

Ward 1

1st – Lodore Farm Ltd – R & J Hutchings – Lodore Jarrod ET

 

Ward 2

1st – Andali Dairies Ltd – A McPike & A Garshaw – Palmyra Tri Star Burdette ET
2nd – R & D Hancock – Brookview Free Merve

 

Ward 3

1st – Kiteroa Ayrshires – Z Kite – Salt Spray Bonny George

 

Ward 4

1st – J Baxter – Palmyra Tri Star Burdette ET
2nd – P & H Baxter – Stenvale Secret Vince ET
3rd – G Steiner – De la Plaine Vicking ET
4th – Leech Family – Palmyra Tri Star Burdette ET
5th – Brookview Genetics – V & S Steiner – Terrace Bank Free Beer ET

 

Ward 5

1st – D & R Simons Partnership – Lessard Jumper ET
2nd – Hardcase Family Trust – D Gordon – Te Matai Protein Pak
3rd – Hardcase Family Trust – D Gordon – Carmelglen Brigadier

 

Ward 6

 

Ward 8

1st – Ackermann Ltd – T & J Ackermann – Sanrosa Deacon ET

 

Ward 9

1st – Ingleside Ltd – R & D Morton – Ingleside 14-39
2nd – CNRAYR Ltd – M Livingstone – Southwind Jacks Quintin
3rd – Port Molyneux Dairies Ltd – T & K Button – Palmyra Bendig Berkely ET
4th – CNRAYR Ltd – M Livingstone – Goldwyn TCK President